Historické putování

Vyhledávání

Židovský obecní dům - Boskovice

Bílkova 600/7
Boskovice, 680 01

Bezbariérový přístup: ne
Zapsání památky v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: ano
Číslo v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: 26895/7-379
Památka se nachází na území: MPZ - městské památkové zóny
Ochrana památky: Kulturní památka
Běžně přístupná: ano
Běžná otevírací doba: Po zavřeno, Út-Pá 10-17,So, Ne 13-17 hod.
Je objekt ve vlastnictví církve?: ano

Dům je v majetku Židovské obce. Takzvaný obecní dům či radnice vždy patřil mezi zachované stavební památky ghetta.
 
 

Jeho poměrná zachovalost byla dána i tím, že byl uchován i při požáru v roce 1823. Dříve tento dům tvořil jeden celek s budovou židovského špitálu. V 50. letech 19. století a to po adaptaci budovy sloužil jako sídlo okresního hejtmanství. Od roku 1855 zde byla obecní kancelář židovské obce. V této době byla v prvním patře umístěna německá obecná židovská škola. V letech 2012 - 2013 prošla bude kompletní generální opravou. Obnova byla součástí projektu 10 HVĚZD - Revitalizace židovských památek v ČR, financovaného z IOP. Cílem projektu bylo vytvoření centrálně koordinované a metodicky řízení sítě deseti oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury.  

Expozice - Židovské čtvrtě v českých zemích
Židovské čtvrti v českých zemích představují v rámci celé Evropy určitý fenomén, který má značnou výpovědní hodnotu a potenciál zaujmout návštěvnickou veřejnost. Právě Boskovice se mohou pochlubit jednou z nejzajímavějších a nejlépe dochovaných židovských čtvrtí u nás, která je pro své urbanisticko-architektonické hodnoty cílem četných návštěv domácích i zahraničních turistů.
Muzejní expozice ve třech místnostech ukazuje v plné šíři bohatství forem židovských čtvrtí u nás, historické příčiny jejich vzniku, důvody jejich lokalizace a situování, jejich typické projevy z hlediska urbanistického, architektonického a funkčního. Také přibližuje běžný život v ghettu, další vývoj čtvrtí poté, co je opustili původní obyvatelé, a péči o toto kulturní dědictví. K prezentaci jsou využity panely s kopiemi historických dokumentů, map a plánků, s černobílými historickými a barevnými soudobými fotografiemi a s textovým doprovodem a dále vitríny s šesti modely vybraných typů židovských čtvrtí na území ČR.


Exteriér
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load