Historické putování

Vyhledávání

Andrův stadion - Olomouc

Legionářská 10
Olomouc, 779 00

Bezbariérový přístup: ano - část objektu
Zapsání památky v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: ne
Běžně přístupná: ne

Novodobými stavebními úpravami prošel stadion v roce 1993. To již stadion opět nesl jméno po Josefu Anderovi.
 
 

Vedení klubu se totiž dohodlo s dědici zakladatele stadionu, kterým bylo hřiště vráceno v restituci, a odkoupilo stadion do svého vlastnictví. Z úcty k prvorepublikovému mecenáši a jako poděkování za velmi seriozní jednání jeho rodiny, byl stadionu navráceno jméno jeho zakladatele. Výše zmíněnými stavebními úpravami byla myšlena výstavba umělého osvětlení a kompletní výměna trávníku i s podnožím.
Další stavební ruch zažil Andrův stadion v roce 1998. Na hlavní tribunu byly namontovány nové sedačky. Tribuna se rovněž prodloužila až k hrací ploše a protáhla až k brankové čáře. Pokračovalo se stavbou jižní tribuny, která měla premiéru při utkání Poháru UEFA s Olympique Marseille. Stadion již začínal mít evropské parametry, ale vzhled stále ještě kazila strana severní. Ale i ta se brzy dočkala. V létě roku 2000 při finálovém utkání Intertoto Cupu s italským Udinese Calcio hostila první diváky.
K dokonalosti již chybělo jediné. Tribuna východ byla stále jen pro stojící diváky. Již o rok později usedli diváci i na této tribuně. Klub modernizuje svůj stadion i nadále. V létě 2006 bylo instalováno vyhřívání trávníku, jenž byl po třinácti letech vyměněn. Vyhřívání udrží hrací plochu v perfektním stavu i v zimních měsících, kdy se z mnoha hřišť stávaly močály. V zimní pauze se pak začala rekonstruovat hlavní tribuna. V první fázi byla vybudována nová schodiště. V té další pak dojde k rozšíření prostor hlavní tribuny posunem přední stěny.
V roce 2006 došlo k další výrazné změně v areálu Androva stadionu. Rozlehlý Spartakiádní stadion byl rozebrán a na jeho místě vyrostla zbrusu nová tréninková plocha pro hráče SK Sigma. Na zbytku plochy pak byla vybudována tenisová hala a tenisové kurty. V poslední fázi je pak v plánu vybudování luxusního hotelu.
V letní přestávce, tedy v červenci a srpnu roku 2008, byly zrekonstruovány VIP prostory Androva stadionu. Místnost pro obchodní partnery klubu se zvětšila posunutím obvodové zdi a interiér prošel kompletní rekonstrukcí včetně nainstalování klimatizace. Změnu prodělal i zevnějšek. Přední stěnu tvoří skelet a pro majitelé VIP karet byl vybudovách speciální oddělený vchod.
Další změny na olomouckém fotbalovém stadionu nastaly v červnu roku 2009, kdy byla nejprve demontována jižní tribuna a následně začala výstavba nové tribuny s bytovými jednotkami, skyboxy a dalším zázemím pro klub.
Na nové jižní tribuně je pro diváky připraveno 1894 sedaček, ze kterých je 646 bílých, 608 modrých a 640 červených. Součástí jsou i skyboxy, které jsou nad hledištěm tribuny jih, ty mají kapacitu 460 míst. Vstup, včetně prodejních míst vstupenek, na nový jih je možný ze dvou stran – od ASO parku a klubové prodejny Fan shop. Na jižní tribunu mají mít bezbariérový přístup a vyhrazená místa také vozíčkáři. Poprvé byla nová jižní tribuna v provozu 13. září 2010 při utkání proti Mladé Boleslavi. V roce 2011 SK Sigma Olomouc pořídila na Andrův stadion novou velkoplošnou obrazovku. Umístěna byla do rohu mezi jižní a východní tribunu. Nutností bylo vybudovat malou režii v útrobách hlavní tribuny, na níž byla ve stejném roce vyměněna střešní krytina.
Klub a všichni jeho příznivci mohou být na svůj fotbalový „svatostánek“ oprávněně hrdí.

Foto
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load