Historické putování

Vyhledávání

Střešní zahrada - Lipník nad Bečvou

Bratrská 358
Lipník nad Bečvou, 751 31

Bezbariérový přístup: ne
Zapsání památky v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: ano
Památka se nachází na území: MPR - městské památkové rezervace
Ochrana památky: Kulturní památka
Běžně přístupná: ano
Běžná otevírací doba: IV.-X. denně 5-22 hod.

Památka je přístupná zdarma

Památka bude přístupná: 17.9.2022 od 10:00 do 16:00 hodin

V době od 10 do 16 hodin budou studenti podávat informace, rozdávat letáky, zvát na doprovodné akce a dohlížet na dodržování provozního řádu památky.


Odpovědná osoba
Jméno: Jitka
Přijmení: Pitronová
Telefon: 581722251
Dodnes originální úprava terasy z r. 1863 na střeše bývalých stájí západního dvorního křídla – přeměna v zahradu, propojenou pomocí můstku s bývalým salónkem v jihozápadním nároží.
 
 
Střešní zahrada má rozlohu 600 m2, uprostřed je kašna s fontánkou a dvě palmy, po setmění je zahrada osvětlená. První skica tužkou, na níž stavitel Josef Ziak-Žák (podle některých pramenů Zürk) navrhnul vybudování terasy nad budovou koňských stájí, pochází z roku 1863. Tak vznikl projekt technicky zajímavé a dodnes originální střešní zahrady na pravém hospodářském křídle zámku v Lipníku nad Bečvou. První nákres ornamentálního řešení zahrady pochází asi z roku 1869. Tehdy byla majitelkou panství Gabriela z Dietrichštejna, provdaná Hatzfeld-Wildenburg.
Střechou zahrady zatékalo tak, že musela být neustále opravována. V roce 1911 bylo proto rozhodnuto o její celkové výměně. To již byla majitelkou panství dcera Gabriely z Dietrichštejna, kněžna Antonie, provdaná za hraběte Roberta z Althannů. Díky prozíravosti majitelů zámku byla vybudována na svou dobu naprosto progresivní trámová konstrukce z železobetonu s izolací dvěma vrstvami střešní lepenky a jednou elastickou jutovou vrstvou. Její únosnost byla dána požadavkem na „navrstvení 60 cm mokré zeminy se štěrkovým podkladem, pro nahodilé sněhové břemeno, jakož i pro zátěž mnoha lidí na zahradě se pohybujících“ (2025 kg/m2). Kvalitu práce dávno prověřil čas – téměř celé jedno století nebylo potřeba investic k udržení funkčnosti této jedinečné stavby. Až do roku 1945 sloužila střešní zahrada jako okrasná, poté byla přeměněna na zahradu užitkovou pro nájemníky, kteří po válce obývali zámek a úspěšně zde zahrádkařili. Ještě v roce 1986 se zde pěstoval pórek, salát, fazole, pažitka, cibule, rybíz, jahody a další plodiny…
Rekonstrukce se záměrem vrátit střešní zahradě její původní vzhled i okrasnou funkci byla zahájena v roce 2005 na základě rozhodnutí zastupitelstva města Lipník nad Bečvou. Celkové náklady na rekonstrukci této vzácné památky se vyšplhaly téměř na pět milionů korun. Střešní zahrada byla slavnostně předána veřejnosti k užívání v září 2006. Ihned se stala nejvyhledávanější památkou ve městě, ročně ji obdivují tisíce návštěvníků. V roce 2012 se střešní zahrada v Lipníku nad Bečvou umístila na pátém místě z jednadvaceti v anketě Sedm divů Olomouckého kraje. V roce 2013 oslavila 150 let své existence.
Střešní zahrada nad západním hospodářským křídlem je s budovou zámku propojena mostem napojeným na dveře v prvním poschodí hlavní zámecké budovy. Uprostřed zahrady je kašna s fontánkou a dvě palmy, které zde byly i původně. Z dřevin je zde vysazen např. dřišťál a kdoulovec, u balustrád popínavý loubinec. Ornamentální výsadby na travnatých plochách střešní zahrady jsou řešeny trvalkami a letničkami, např. astrami, dryádkami, šuškardami, afrikány atd.
Střešní zahrada v Lipníku nad Bečvou je nejstarší na území České republiky a nejstarší v zemích severně od Alp.

Akce

17.9.2022 od 10:00 do 16:00 hodin

Doprovodný program pro děti

Program pro děti spojený s výročím narození zakladatele genetiky J. G. Mendela.
Všechny akce
zrekonstruovaná střešní zahrada
pohlednice
fotografie
užitková zahrada
letecký pohled
střešní zahrada při západu slunce
kvetoucí střešní zahrada
kvetoucí střešní zahrada
kvetoucí střešní zahrada
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load