Historické putování

Vyhledávání

Žacléř

Město Žacléř
Rýchorské náměstí 181
Žacléř, 542 01

Telefon:+420 499 739 211
Web:www.zacler.cz
 
 

Město Žacléř je východní bránou Krkonoš. Bylo založeno ve 13. století a je jedním z nejstarších trvale osídlených území na Trutnovsku. Žacléř a jeho čtyři nedílné součásti - Bobr, Prkenný Důl, Černá Voda a Rýchory - tvoří jedinečný útvar různých přírodních a geopolitických prostředí, s celkovým převýšením v nejnižším a nejvyšším místě („Rýchorský prales“ 1033 m n. m.) 550 m. Disponuje množstvím technických, historických a kulturních památek. Městské muzeum Žacléř má 4 stálé expozice (historie města, osobnosti, hornictví, národopis) a každoročně pořádá několik tematických výstav. Historické jádro města bylo v roce 2003 prohlášeno za památkovou zónu.

MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ ZÓNA

Městská památková zóna zahrnuje centrum města s plochou náměstí tvořeného historickými městskými domy s původní parcelací,kostel Nejsvětější Trojice se hřbitovem, areál zámku a částečně dochované objekty lidové architektury.

HISTORIE

Město Žacléř leží pod Žacléřským hřbetem v nadmořské výšce kolem 600 m a je nazýváno východní branou Krkonoš. První písemná zmínka o hradu Žacléř, který střežil obchodní stezku vedoucí z českého vnitrozemí do Dolního Slezka a  dal základ novému sídlu, pochází z r. 1334. Osada vybudovaná pod hradem se nazývala „Bornfloss“ – na pramenech. Po husitských nájezdech však zanikla.  Nové sídlo mělo již statut městečka a je poprvé připomínáno písemně r. 1553 jménem Bernstadt. Městský znak s medvědem může mít souvislost s tímto pojmenováním.

Strategická poloha panského sídla i městečka pomáhala rozvoji zemědělství, řemesel i průmyslu. Již v 16. st. se vyráběl v Prkenném Dole papír, následovala výroba skla v Bobru a v 19. st. se rozeběhla v Žacléři přádelna a výroba porcelánu. Žacléř se stal známým především dolováním černého uhlí, jehož nález se datuje r. 1570. Hornické symboly, mlátek a želízko, také nalezneme v městském znaku. 

Obyvatelé městečka i celého kraje velmi trpěli za třicetileté války a později v 18. st. za slezských válek. V r. 1628 opouští J. A. Komenský v Černé Vodě u Žacléře svou vlast.

V polovině 19. století se stalo městečko sídlem soudního a berního úřadu a užívá již výhradně názvu Schatzlar – Žacléř.

Zmíněný rozvoj průmyslu byl podnětem k urbanizaci města. Vedle původní dřevěné zástavby typickými podsíňovými domy se v 19. st. staví měšťanské domy, nová škola a na začátku 20. st. bydlení pro horníky „Červená a Bílá kolonie“. V historickém jádru se vzniká moderní nemocnice a v r. 1912 místo staré radnice  budova okresního soudu.

V letech 1935–1938 se buduje v lokalitě Stachelberg rozsáhlé podzemní vojenské opevnění. Dnes slouží jako muzeum.

V r. 1945 bylo ze Žacléře odsunuto do Německa mnoho německých rodin. Některé okolní obce zcela zanikly nebo byly později přidruženy k městu Žacléř jako osady.

V rámci rozvoje hornictví se v 50. letech 20. st. staví hornické učiliště a dvě velká sídliště pro horníky – Na Pilíři a sídliště Boženy Němcové.

SOUČASNOST

Posledních 20 let je toto žijící, dobře řízené městečko, orientováno na celoroční rekreaci a péči o kvalitu života obyvatel. Prochází systematickou rekonstrukcí (náměstí, nemovitosti, silnice, stezky, služby…), má dobrou dostupnost, nádhernou přírodu a množství volnočasových a kulturních atraktivit. V blízkosti města je golfové hřiště a vodní přehrada, v dojezdové vzdálenosti pak letiště, ZOO apod. Město pořádá pravidelné koncerty jazzové a klasické hudby, řezbářské sympozium, umělecké výstavy a den lidových řemesel, nebo množství cyklistických závodů kupř. Žacléřskou 70, Žacléřský střízlivák, zahájení cyklosezony. Je skvělým místem pro relaxaci a aktivní odpočinek v každém ročním období.

Město Žacléř je členem:

Svazek obcí Východní Krkonoše http://www.vychodnikrkonose.cz/
Krkonoše - Svazek měst a obcí http://krkonose.eu/isnih.php?lang=1
MAS Krkonoše http://www.mas-krkonose.cz/

ŽACLÉŘ znak města BARVA
zámek
Żacl ę Ö   R Żchorsk ę n ím (2)
ArrakisVI
hubert    nor 054
IMGP8028
M Ťstsk ę muzeum  Żacl ę Ö a pam ítn şk Josef II
Mari ínsk Ż sloup s radnic ş
nov í zima 069
Pevnost Stachelberg
Sportovn ş are íl Ban şk  Żacl ę Ö (2)
vlajka
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load