Historické putování

Vyhledávání

Vysoké Mýto

Město Vysoké Mýto
B. Smetany 92
Vysoké Mýto, 566 01

Telefon:+420 465 466 111
E-mail:radnice@vysoke-myto.cz
Web:www.vysoke-myto.cz
Vysoké Mýto leží ve východních Čechách v Pardubickém kraji na 49°57, severní šířky a na 16°09, východní délky v nadmořské výšce 289 m.n.m. Katastr Vysokého Mýta zaujímá celkovou plochu 2.959 ha. K městu dnes patří integrované obce Brteč, Domoradice, Lhůta, Knířov, Svařeň a Vanice. Vysoké Mýto leží ve Vysokomýtské kotlině, kterou protéká řeka Loučná. Bylo založeno králem Přemyslem Otakarem II. Během více než sedmi a půl století své existence zažilo Vysoké Mýto období rozkvětu i úpadku. Dlouhá staletí těžilo ze své polohy na důležité obchodní cestě na Moravu. Do novodobé historie se zapsalo jako posádkové město, sídlo okresu, kulturní i průmyslové centrum. V první polovině 20. století město proslavily elegantní automobily karosářské firmy Carrosserie Sodomka a hasičské stříkačky ze zdejší továrny V. Ig. Stratílek. V roce 1849 se stalo Vysoké Mýto okresním městem a tuto úlohu plnilo následujících 111 let do roku 1960. Poté se stalo součástí Východočeského kraje a od roku 2000 kraje Pardubického. Dnes je Vysoké Mýto známé výrobou autobusů značky Iveco, konáním motoristických soutěží či jako město s největším čtvercovým náměstím v České republice.
 
 

Historie: 

Vysoké Mýto bylo založeno kolem roku 1262 králem Přemyslem Otakarem II. na významné obchodní stezce, tzv. trstenické, spojující Čechy s Moravou. Do současnosti se z doby založení dochoval pravidelný půdorys města s centrálním náměstím, které je největším náměstím čtvercového typu v Čechách.

Při procházce centrem nelze minout kromě náměstí ani gotický chrám svatého Vavřince, zvonici z šestnáctého století, Choceňskou věž, Pražskou a Litomyšlskou bránu. V hradebním opevnění se dochovaly Vodárenská a Klášterská bašta a v Jungmannových sadech pamětní desky připomínající významné události ze života města.

V roce 1307 učinil český král Rudolf Habsburský z Vysokého Mýta věnné město českých královen. Pro svou ženu Elišku Rejčku vybral pět měst, která měla přispívat na život královen a po smrti jejich mužů jim poskytovat vdovské věno. Do základní pětice patřily kromě Vysokého Mýta také Polička, Chrudim, Jaroměř a dnešní Hradec Králové. Později přibyla ještě města Mělník, Dvůr Králové, Nový Bydžov a Trutnov. Vysoké Mýto zůstalo v držení českých královen až do novověku.

Po dobu dvě stě let život zdejších obyvatel ovlivňovala přítomnost vojenské posádky. První kasárna, konírny a cvičiště byla zbudována již v druhé polovině 18. století. Slavnou vojenskou jednotkou je vysokomýtský 30. pěší pluk. V letech 1968-1990 byl ve zdejších kasárnách umístěn silný sbor sovětských okupačních vojsk. Po jejich odchodu posádková funkce města zanikla.

V 19. století vznikají dva později největší strojírenské podniky, dílna Sodomkova (1895) na výrobu kočárů a následně karoserií, a firma Stratílek (1899), zaměřená na hasičskou techniku. Město a Československou republiku proslavila po celém světě obzvlášť firma Carrosserie Sodomka, patřící geniálnímu designérovi a karosáři Josefu Sodomkovi. Ten spolupracoval ve 30. a 40. letech 20. století s nejvýznamnějšími světovými automobilkami a renomovanými designérskými studii. Na tuto tradici nyní navazuje firma Iveco Czech Republic. Historii obou firem připomínají Muzeum českého karosářství a Regionální muzeum.

Více na: www.vysoke-myto.cz a www.muzeum-myto.cz

Vysoké Mýto
Litomyšlská brána
náměstí
Morový sloup   zima
Pražská brána
vlajka Vysoke Myto
znak města Vysoké Mýto
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load