Historické putování

Vyhledávání

Slavonice

Město Slavonice
Horní náměstí 525
Slavonice, 378 81

Telefon:+420 384 401 820
E-mail:podatelna@slavonice-mesto.cz
Web:www.slavonice-mesto.cz
Město Slavonice je díky svým renesančním památkám kandidátem na zápis na seznam UNESCO. Leží na okraji přírodního parku Česká Kanada, území hlubokých lesů, romantických rybníků, potoků a luk. Navštívit můžete bunkry v muzeu pohraničního opevnění a originální muzeum samorostů. Ujít si nenechte prohlídku gotického podzemí a výstup na věž. V nedaleké Maříži můžete navštívit známé keramické dílny.
 
 

Slavonice jsou malé město na pomezí Čech, Moravy a Rakouska spadající do Jihočeského kraje. Rozkládají se v nadmořské výšce 519 m. Leží na východním okraji České Kanady. Krajské město České Budějovice je vzdáleno 90 km, Praha 200 km, Brno 120 km, Vídeň 180 km. Slavonice jsou konečnou stanicí na železniční trati Kostelec u Jihlavy – Telč – Dačice – Slavonice. Přes Slavonice prochází silnice č. 152 Nová Bystřice – Brno, č. 406 Slavonice – Jihlava, č. 409 Planá nad Lužnicí – Vranov nad Dyjí.

Historie:

Vznik města se datuje kolem 12. století. Nejstarší písemná zpráva pochází z roku 1260. Původně se jednalo o osadu, později o trhovou ves, která patřila pánům z Hradce (větev Vítkovců). Ves se pomalu rozvíjela v opevněné město. Od 13. století také zřejmě vznikal propracovaný podzemní systém, který sloužil nejen jako odvodňovací, ale zároveň i jako obranný systém města. Město výrazně ovlivnilo 14. století. Tehdy patrně došlo k rozšíření starší opevněné kruhovité osady o prostornější, mírně se svažující, tržiště směrem na západ (nám. Míru) a zároveň o tržiště směrem na východ v podobě rozšířené ulice (Horní nám.). Obě náměstí vytvořila středověká zástavba měšťanských domů postavených na dlouhých parcelách s úzkými dvory, jejichž zadní část zaplňovaly stodoly a hospodářská příslušenství.

Mezi těmito náměstími stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie s dominující městskou věží. Věž byla postavená v letech 1503-1549 pod vedením mistra Michala na místě bývalé sakristie kostela. Stavba byla provedena za velkého přispění cechu soukenického a stala se významnou dominantou města. Barokní přilbová střecha pak pochází z doby po požáru v roce 1750. Chrám Nanebevzetí Panny Marie je trojlodní bazilika o dvou polích křížové klenby a pětibokém závěru, budovaná od pol. 14. století do roku 1521, se střední lodí, zaklenutou až v 15. stol., kruchta pochází ze 17. stol., počátkem 18. stol. pak byly přistavěny barokní kaple.Po celé délce severního a části jižního okraje města pak vznikly boční ulice s řadou malých domků (Dlouhá a B. Němcové). Dodnes se zachovaly části městského opevnění a dvě ze tří městských bran. Od konce 15. století pak bylo v okolí Slavonic zakládáno mnoho rybníků. V 16. století prožívalo město hospodářský rozkvět, došlo také k přestavbě všech domů na obou náměstích. Podoby domů se dochovaly až dodnes.Je možno zde shlédnout sklípkové klenby, průčelí domů s typickými štíty odvozené z italské renesance, cechovní místnosti s nástěnnými malbami. Nelze také zapomenout na bohatou sgrafitovou výzdobu (vedle psaníčkových sgrafit lze spatřit i složité figurální scény). Po roce 1600 stavební činnost ve Slavonicích ustala. Těžké doby zažilo město za třicetileté války. V roce 1575 mělo město 156 měšťanských domů z toho 28 na předměstí, po roce 1624 bylo ze 164 domů 73 pustých nebo vypálených. V roce 1680-1681 zdecimoval Slavonice mor. Z útrat a válek se město vzpamatovalo až na přelomu 17. a 18. století. Ale ne tak docela. 27. března 1750 město poškodil velký požár, zničil 44 domů a velkou část obou náměstí spolu s věží. V roce 1902 bylo vybudováno železniční spojení na lokální dráze s Telčí. V 19. a 20. století došlo k boření částí městského opevnění, stará radnice ze 14. stol. byla nahrazena novou. Od konce 50. let 20. stol. byly památky restaurovány. Pro svou ojedinělost bylo město 31.8.1961 prohlášeno městskou památkovou rezervací.

Současnost:

Snad již v 13. století začal vznikat podzemní systém města, který sloužil k odvodnění suterénů, ale v případě ohrožení i jako záchranná komunikace. V průběhu řady let vznikla soustava až dvoupatrových sklepení. Kdo touží po dobrodružství a nebojí se stísněných a tmavých prostor, může ze sklepa domu č.p. 480 absolvovat půlhodinou či hodinovou trasu s průvodcem v zajímavém ochranném oděvu.
Největší slávy dosáhlo město Slavonice v 16. století, v období renesance, kdy došlo k přestavbě téměř všech domů na obou náměstích do dnešní podoby. Na původních gotických základech byly vybudovány měšťanské domy s bohatými renesančními štíty zdobenými psaníčkovými či figurálními sgrafity. V mázhausech domů se dochovaly různé typy kleneb, z nichž největším unikátem je diamantová sklípková klenba v domech č.p. 480 a 459 a dále na schodišti v domě č.p. 479. V mnoha domech se zachovala i vnitřní renesanční výmalba. Je možné navštívit freskový sál (dnes sídlo informačního střediska) v domě č.p. 480, „Cechovní sál“ v domě č.p. 479 a „Lutheránkou modlitebnu“ v domě č.p. 517, kde majitel domu vystavuje i staré řemeslné nářadí. Dominantou města je šestipatrová kostelní věž ze 16. století, která přiléhá ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Věž je v letním období otevřena a výstup po 144 schodech Vás odmění překrásným výhledem na město a okolí.
Místní muzeum představuje hmotnou kulturu Slavonic a zaniklou středověkou osadu Pfaffenschlag. Tato archeologická lokalita evropského významu se nachází asi 3 km od Slavonic u silnice směrem na Stálkov. Otevřeno je v letních měsících.
Slavonice se staly inspirací a domovem mnoha umělců. V dílnách s mařížskou keramikou je možné namalovat si svůj hrnek a v ateliéru Zuzany Krajčovičové je možné si potiskat originálními tiskátky tričko. V létě zde uznávaný brněnský řezbář a sochař pan Jiří Netík vystavuje sochy ve sklepení svého domu a pořádá řezbářské kursy, je možné navštívit keramický ateliér Terezy Kuhnové. Kulturní život ve Slavonicích je velmi rozmanitý - výstavy v Galerii Slavonice, Galerii Art a v sále Městského muzea, koncerty a divadelní představení na náměstí či v prostorách měšťanských domů a v neposlední řadě i tradiční Slavonický jarmark konaný každou třetí sobotu v měsíci září.
Slavonice jsou také mezinárodní výtvarnou dílnou – každý rok se zde scházejí malíři, muzikanti, literáti doslova z celého světa.
Návštěvníci města mohou využít služby mnoha restaurací, hotelů, penzionů či ubytování v soukromí. Volný čas je možné trávit rybařením či koupáním v blízkých rybnících, na antukovém hřišti či v kuželně. Nechybí ani služby kadeřnictví, kosmetického a masážního salónu, lékařská služba a lékárna, půjčovna kol, cykloservis, autoservis, pneuservis, čerpací stanice a autobusová a vlaková doprava.
Slavonice leží na okraji přírodního parku Česká Kanada. Je to kraj plný hlubokých a zdravých lesů, rybníků a bludných balvanů. Okolí Slavonic je protkáno bohatou sítí cyklostezek a značených turistických tras, město protíná i mezinárodní cyklotrasa Greenway Praha-Vídeň. Blízký hraniční přechod umožňuje návštěvu sousedního Rakouska.
V roce 1961 se Slavonice staly městskou památkovou rezervací a v roce 2003 byly nominovány Českým státem na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO.

Členství v dalších seskupeních (mikroregion atd.):

Mikroregion Dačicko, region Renesance 

Slavonice znak
Slavonice CZ flag
Slavonice
CZ031 1 36
CZ031 2 36
CZ031 3 36
CZ031 4 36
slavonice 3
slavonice 7
slavonice 16
slavonice 11
slavonice 13
slavonice 15
slavonice 17
slavonice 14
slavonice 10
slavonice 12
slavonice 1
slavonice 4
slavonice 5
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load