Historické putování

Vyhledávání

Roudnice nad Labem

Město Roudnice nad Labem
Karlovo nám. 21
Roudnice nad Labem, 413 01

Telefon:+420 416 850 111
E-mail:mesto@roudnicenl.cz
Web:www.roudnicenl.cz
Roudnice nad Labem se nachází na levém břehu řeky Labe necelých 50 km od Prahy směrem na Ústí nad Labem. Dominantou okolí města je památná hora Říp, jejíž silueta vítá návštěvníky již z dálky. Patří k regionům, které tvoří jádro osídlení českých zemí. Jak dokládají četné archeologické nálezy, zdejší příhodné podmínky byly oceňovány a využívány již od pravěku. V srdci regionu, na křižovatce obchodních cest při brodu přes řeku Labe tak vznikla osada, která se později stala přirozeným centrem celého regionu. S nástupem průmyslové společnosti v polovině 19. století nastala zásadní změna z pohledu rozvoje regionu. Sídla se začala rozrůstat, vznikaly volné obytné čtvrti i hospodářské objekty, většinou využívající návaznosti na zemědělství. V současné době má Roudnice cca 12 552 obyvatel a je hospodářským a kulturním centrem Podřipska.
 
 


Roudnice nad Labem se nachází na levém břehu řeky Labe necelých 50 km od Prahy směrem na Ústí nad Labem. Dominantou okolí města je památná hora Říp, jejíž silueta vítá návštěvníky již z dálky. Patří k regionům, které tvoří jádro osídlení českých zemí. Jak dokládají četné archeologické nálezy, zdejší příhodné podmínky byly oceňovány a využívány již od pravěku. V srdci regionu, na křižovatce obchodních cest při brodu přes řeku Labe tak vznikla osada, která se později stala přirozeným centrem celého regionu.

S nástupem průmyslové společnosti v polovině 19. století nastala zásadní změna z pohledu rozvoje regionu. Sídla se začala rozrůstat, vznikaly volné obytné čtvrti i hospodářské objekty, většinou využívající návaznosti na zemědělství.

V současné době má Roudnice cca 12 552 obyvatel a je hospodářským a kulturním centrem Podřipska.

Historie města Roudnice nad Labem je velmi bohatá, jsou doloženy prehistorické stopy osídlení u brodu přes řeku Labe. Jedná se o jedno z nejstarších českých měst, původní název Rúdník či Rúdnica byl odvozen od rudného pramene, který dodnes vyvěrá z boční zdi komplexu chrámu Narození Panny Marie a kláštera augustiánů. První písemné zprávy o Roudnici nad Labem pocházejí z poměrně pozdní doby, z let 1167 a 1176, městská práva získalo již ve 12. století. Na přelomu12. a 13. století zde byl vystavěn kamenný románský hrad, který byl druhou světskou stavbou v Čechách a zbytky jeho věží jsou stále patrné v zámeckých sklepích. v roce 1333 nechal biskup Jan IV z Dražic postavit třetí nejstarší kamenný most v Čechách, ten se bohužel do dnešních dní nedochoval. V Roudnici byl s největší pravděpodobností vysvěcen na kněze Mistr Jan Hus. Na hradě pobýval i císař Karel IV.

 Město může nabídnout zajímavé historické památky: Kratochvílovu rozhlednu, barokní zámek, původní románský hrad, věž hlásku, židovský hřbitov...

letecký pohled Roudnice
věž hláska
Kostel narození panny Marie
Kratochvílova rozhledna
zámek rodiny Lobkowiczů
Roudnický most
židovský hřbitov
znak města
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load