Historické putování

Vyhledávání

Počátky

Město Počátky
Palackého náměstí 1
Počátky, 394 64

Telefon:+420 561 034 901
+420 561 034 903
E-mail:podatelna@pocatky.cz
Web:www.pocatky.cz
 
 

Počátky - městečko na rozhraní Čech a Moravy v kraji Vysočina je místem klidu a pohody. Zeměpisná poloha města je GPS: 49°15’ 36.737”N, 15°14’ 25.852”E, nadmořská výška je 614 m nad mořem. Počátky leží v krajině Českomoravské vrchoviny, v kopcích pokrytých lesy, s bohatstvím rybníků, pramenů potoků, které jsou počátky velkých řek. Odtud město odvozuje původ svého jména. Pramenem Nežárky je Počátecký potok, jehož soutok s říčkou Žirovničkou je nejnižším místem počátecka (570 m). Jihovýchodně od soutoku se vypíná nejvyšší vrchol Vysočiny - Javořice (837m).

více na: www.pocatky.cz

Historie:

Původně Počátky nejspíš představovaly pouze trhovou vesnici. Dodnes je patrný starý půdorys osady - ulice podél cesty  (spojující Jihlavu a Jindřichův Hradec),  rozšiřující  se  ve  střední části,  kde došlok založení kostela. Podle archeologických nálezů i písemných zpráv osídlení Počátecka nesahá dále  než do  2. pol. 13. stol., což  ovlivnil  fakt,  že se  nacházíme  na Českomoravské  vrchovině, tj.v nadmořské výšce kolem 600 - 750 m n. m., v oblasti, která k usazení díky kamenité půdě, bažinám a rašeliništím příliš nelákala. Navíc krajinu po celé 12. století a pravděpodobně ještě v 1. pol. Století třináctého pokrýval prales, tvořící přirozenou zemskou hranici s Moravou. Oblast se zalidnila až během německé kolonizace, která postupně pronikala proti proudům říček a potoků i do výše položených míst.
Nejstarší písemná zpráva pochází z konce 80. let 13. stol. (nejspíše se váže k r. 1289, který byl oficiálně  uznán  i  pro  oslavy  700 let  Počátek v r. 1989).   Prvním  známým  majitelem  je Vítekze Švábenic, respektive jeho manželka Perchta z Kralovan, která mu Počátky přinesla věnem. Další majitel se uvádí Štěpán  z Březnice  až v 50. letech 14. stol.  Majiteli  Počátek  se v r. 1389 stali Pániz Hradce. Tomáš Pešina z Čechorodu uvádí, že město za věrnost Menhartovi z Hradce během husitských válek získalo v r. 1439 právo zbudovat zděné hradby. Bohužel se privilegium s touto milostí nedochovalo, nejstarší máme až z roku 1504.
Hospodářský rozmach města je patrný od 2. pol. 19. st., kdy zde bylo otevřeno hned několik továren, z nichž některé fungují dodnes, dále byla založena celá řada institucí a spolků. Největší turistický ruch město  zažívalo  na začátku 20. století,kdy  bylo  vyhledávaným  rekreačním místempro čisté ovzduší i léčivou vodu. V blízkém okolí leží Lázně sv. Kateřiny, které byly v tomto období velmi populární zvláště mezi pražskou smetánkou – navštívila je celá řada známých osobností, např. Julius Zeyer, bratři Čapkové…

více na: www.pocatky.cz

Současnost:

V Počátkách se nachází množství historických památek, příjemné životní prostředí, řada rybníků, mimořádně čistý vzduch, cesty roubené alejemi stromů, hluboké lesy s kopcovitým terénem jsou hodnoty, které je činí zajímavým. Vedle již zmiňovaného oplývá město a okolí možnostmi pěší i cykloturistiky (do Telče, Studené, Jindřichova Hradce, Kamenice nad Lipou, Pelhřimova, Horní Cerekve - všechna města do vzdál. 25 km), ozdravných pobytů v přírodě, houbaření, či jen odpočinku. Pobyt zde Vás nejdříve unaví, aby  poté  pohladil Vaše tělo  a pomohl  srovnat myšlenky.V zimních měsících můžete objevovat kouzlo přírody s ideálními běžkařskými terény. Dobu nepohody lze využít k automobilovým výletům na prohlídky takových architektonic-kých perel jako jsou města Telč, Jindřichův Hradec, Jihlava, Třeboň, Slavonice, Dačice, zámků Červená Lhota, Hluboká, hradu Landštejn, Kozího Hrádku, či hradu Kámen s muzeem motorismu. Je to šance prožít zde čas pobytu dokonale a naplno. Přímo ve městě nalezneme: Vyhlídková věž u kostela sv. Jana Křtitele,  přístupná  každý den  od dubna do konce září,  Multifunkční  kulturní centrum s rekonstruovaným klimatizovaným sálem pro 228 diváků, pódiem a šatnami, nově vybudovanými prostorami infocentra, městské knihovny, kluboven, sklepní galerie a letního amfiteátru, zrekonstruovanou Sokolovnu  postavenou v roce 1927,  kde  je nyní  ubytovna s kapacitou 46 osobve 14ti pokojích, v přízemí sál pro 250 osob s příslušenstvím. Pro sportovní vyžití ve městě slouží sportovní hala společně s venkovním sportovním areálem a fotbalový stadion (dvě travnatá hřiště) s volejbalovým kurtem.

více na: www.pocatky.cz

Členství v dalších seskupeních (mikroregion atd.):

Na dobrých cestách r.s.

Nová Lípa z.s.

Národní síť zdravých měst ČR a Místní agenda 21

Asociace tiskových informačních center

Sdružení historických sídel Čech. Moravy a Slezska

Svaz měst a obcí

Sdružení obcí Vysočiny

SOMPO a.s. Pelhřimov

Sompo z.s. Počátky  Palackého náměstí
Počátky  kostel sv Jana Křtitele
Počátky  Pohled na faru a kostel
Počátky  pohled na věž od Továrního rybníka
Počátky  zimní
Počátky včera a dnes  01 KINO a KULTURA nyní
Počátky  kaple sv. Anny
Počátky pramen sv. Kateřiny
Počátky pramen sv. Markéty
Počátky pramen sv. Vojtěcha
Počátky pramen sv. Ludmily
Pocatky znak
Počátky vlajka
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load