Historické putování

Vyhledávání

Jemnice

Město Jemnice
Husova 103
Jemnice, 675 31

Telefon:+420 568 450 221
E-mail:info@mesto-jemnice.cz
Web:www.mesto-jemnice.cz
Jemnice - historický klenot na rozhraní krajů Jihomoravského, Jihočeského a Vysočiny. Královské věnné město má 4000 obyvatel. Jemnice je město památek, zeleně, čaje a tradic. Běh o barchan (součást historické slavnosti Barchan) je národní nehmotnou kulturní památkou. Prohlédnout Jemnici i interiéry kostelů lze na vysoce kvalitní virtuální prohlídce města, kterou naleznete na www.tic.jemnice.cz.
 
 

Jemnice - název města pochází pravděpodobně od "jamníků" neboli horníků, kteří zde těžili drahé kovy, zejména stříbro. Dodnes probíhají průzkumy středověkých štol, v Jemnici funguje spolek Jamník.

Mezi nejvýznamnější památky (téměř 100) patří 3 kostely (sv. Stanislav, Vít a Jakub), románská věž v Podolí, ojedinělý a zachovalý systém parkánových hradeb, zámek, židovský hřbitov (údajně nejstarší na Moravě), židovská čtvrť, železnice Jemnice - Moravské Budějovice, rozsáhlý zámecký park, hrobka rodu Pallavicini, systém středověkého vodovodu a Kamenná panna (dodnes k vidění na Malé brance).

Jedinou národní kulturní památkou, v tomto případě nehmotnou, je Běh o barchan (jádro historické slavnosti Barchan).

Ve městě se nachází moderní turistické informační centrum, naleznete zde možnosti kvalitního stravování i ubytování. Přímo městem po památkách Vás provedou 3 turistické okruhy - Okruh královny Elišky (centrum města), Okruh sv. Víta (ke kostelu sv. Víta přes zámecký park) a Okruh sv. Jakuba (kolem židovského hřbitova do lokality Podolí až ke kostelu sv. Jakuba a románské věži).

Kromě nádherné přírody a čistého vzduchu je okolí Jemnice rájem pro houbaře, rybáře, turisty a cyklisty. Město leží zhruba v polovině cesty mezi Telčí a Vranovem nad Dyjí. Ojedinělé centrum s památkovou zónou leží mimo tuto trasu a proto se vyplatí zde zastavit.


 malebné město, které se nachází v jižním cípu Vysočiny, rozhraní Křižanovské vrchoviny a Jevišovické pahorkatiny, nadmořské výšce 470 m. Městem protéká řeka Želetavka.

Město Jemnice bylo opevněno v roce 1227 jako součást jižního obranného valu Českého království. 

Členství v dalších seskupeních (mikroregion atd.):

Jemnický mikroregion
MAS Jemnicko, o.p.s.
Sdružení obcí Vysočiny 

Letecký snímek města
Kostel sv. Jakuba s jedinečnou románskou věží
Hrobka rodu Pallavicini
Nejstarší fotografie běžců Běhu o barchan (konec 19. století)
Běh o barchan je národní nehmotnou kulturní památkou
Kostel sv. Víta
Jemnické hradby
Historický vodovod
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load