Historické putování

Vyhledávání

Jaroměřice nad Rokytnou

Město Jaroměřice Nad Rokytnou
nám. Míru 2
Jaroměřice nad Rokytnou, 675 51

Telefon:+420 568 408 011
E-mail:mesto@jaromericenr.cz
Web:www.jaromericenr.cz
Jaroměřice nad Rokytnou jsou menší město na jihozápadní Moravě. V současné době mají okolo 4100 obyvatel. Město je známo díky baroknímu zámku ve stylu francouzských Versailles, působením hraběte Jana Adama Questenberka a pobytu básníka Otokara Březiny.
 
 

Město Jaroměřice nad Rokytnou leží v Jaroměřické kotlině Jevišovické pahorkatiny na úpatí Českomoravské vrchoviny, asi 13 km od Třebíče.

Historie:

Na místě dnešního zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou stávala kdysi středověká tvrz, chráněná vodním opevněním. Prvními známými majiteli tohoto původně zeměpanského zboží byli Lichtenburkové. Roku 1464 se na Jaroměřicích uvádí Kateřina z Ilburku a roku 1480 opět Lichtenburk. O 18 let později bylo město dáno králem Vladislavem II. Václav z Ludanic. V letech 1522 – 1534 je vlastnil Jan z Pernštejna, po něm pak roku 1609 Meziříčtí z Lomnice. Za jejich panství došlo k přestavbě tvrze na renesanční sídlo. Dalšími majiteli Jaroměřického panství byli Zikmund z Tiefenbachu a Jiří Rechenberk ze Želetic. Tomu však bylo panství zkonfiskováno za účast na českém stavovském povstání. Roku 1623 koupil Jaroměřice za velice výhodnou cenu sekretář válečné rady Gerhard z Questenberka. Po jeho smrti v roce 1646 se ujal vlády jeho syn Jan Antonín, který dovršil v Jaroměřicích protireformační hnutí a město bylo obohaceno o řadu sakrálních architektur. S přestavbou zámku započal až v roce 1700 jeho syn Jan Adam Questenberk. Ten se nechal ovlivnit barokní kulturou při svých cestách po západní Evropě a zřejmě pojal úmysl usadit se právě v Jaroměřicích a vybudovat ze svého trvalého sídla centrum barokního stylu života. Barokní přestavba zámku byla dokončena pracemi na výrobě interiérů v roce 1737. za Jana Adama Questenberka, budovatele překrásného barokního zámku a kostela, zněly Jaroměřice nad Rokytnou hudbou a zpěvem. Roku 1738 byla na jaroměřickém zámku sehráno 10 oper, 18 komedií a celá řada příležitostných skladeb. Roku 1730 zde zazněla první česká opera „O původu Jaroměřic“.Rod Questenberků vymřel smrtí hraběte Jan Adama v roce 1752. Panství potom přešlo na spřízněné Kounice a koncem 19. století na hraběte Vrbnu, který zemřel roku 1927. Celé panství bylo tak zadlužené, že na celé panství uvalena nucená správa a roku 1943 koupily zámek německé říšské dráhy. Po válce, roku 1945, se majitelem staly Československé státní dráhy, následně pak stát, takže dnes je zámek státním památkovým objektem.

Současnost:

V současné době jsou prostory zámku, který je stylovou rekonstrukcí barokního sídla s hudební expozicí zpřístupněny veřejnosti. Návštěvníkům zámku se v současné době nabízí dvě prohlídkové trasy. 
Součástí zámeckého komplexu je chrám sv. Markéty, který je nyní z důvodu rozsáhlé rekonstrukce uzavřený. 

Mezi další památky, které lze ve městě navštívit patří Muzeum Otokara Březiny a Špitál s kaplí sv. Kateřiny, kde sídlí městské kulturní středisko a turistické informační centrum. 

Členství v dalších seskupeních (mikroregion atd.):

Ekologický mikroregion Rokytná, Energoregion 2020,Vodovody kanalizace,svazek obcí, SOS Na skalním, z.s. 

Státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Park státního zámku
Státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Kašna na náměstí Míru
Sochařská výzdoba na mostu přes řeku Rokytnou
Kašna na náměstí Míru
Sochařská výzdoba na mostu přes řeku Rokytnou
Kašna na náměstí Míru
Chrám sv. Markéty
Kaple sv. Josefa
Fara
Sochařská výzdoba na mostu přes řeku Rokytnou
Sochařská výzdoba na mostu přes řeku Rokytnou
Kašna na náměstí Míru
Sochařská výzdoba na mostu přes řeku Rokytnou
Špitál
Radnice
Státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Sousoší Nejsvětější Trojice
Park státního zámku
Základní škola Otokara Březiny
vlajka Jaroměřice nad Rokytnou
znak Jaroměřice nad Rokytnou
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load