Zvonice Maršov - Uherský Brod

Zvonice Maršov představuje historicky a uměleckořemeslně nejhodnotnější stavbu v této části bývalé obce Maršov (nyní část Uherského Brodu). U zvonice sv. Bartoloměje se každoročně koná Bartolomějská pouť. Vždy koncem měsíce srpna se zde schází minimálně 300 věřících, kteří se účastní bohoslužby za sv. Bartoloměje a občany Maršova a Uherského Brodu. Město proto rozhodlo o provedení parkové úpravy v okolí zvoničky. Úprava zrcadlí moderní dobu zejména geometrickým kvádrem kamenné zídky. Směrem do údolí byla zhotovena kamenná posedová zídka s dubovou fošnou, která vybízí k posezení a odpočinku. Úpravu zjemňují měkké křivky keřových záhonů. V prostoru byl vysazen jeden velký strom – Lípa srdčitá a kvetoucí keře, které prostor kolem zvoničky zjemňují. Tímto vznikl velmi pěkný prostor pro setkávání občanů, ať už při bohoslužbách, ale také i při setkání občanů, odpočinek turistů, kteří tento turistický cíl na Maršově stále více vyhledávají.
Zvonice sv. Bartoloměje na návsi v části Uherského Brodu (bývalé obce Maršov) pochází z roku 1834. Původně byla celoroubená, obezděná ve 30. letech 20. století. Jehlanovitá střecha je krytá šindelem, z ní výcházejí 2 ramena . Zvonice představuje historicky a uměleckořemeslně nejhodnotnější stavbu v této části bývalé obce Maršov. Okolí zvonice bylo neudržované, nevzhledné a bylo třeba jej upravit.
Plánované využití objektu
Úprava okolí zvonice Maršov byla vyžádána občany části Maršov a věřícími farnosti Uherský Brod. U zvonice sv. Bartoloměje se každoročně koná Bartolomějská pouť. Vždy koncem měsíce srpna se zde schází minimálně 300 věřících, kteří se účastní bohoslužby za sv. Bartoloměje. Město proto rozhodlo o provedení parkové úpravy v okolí zvoničky, která zrcadlí moderní dobu zejména geometrickým kvádrem kamenné zídky. Směrem do údolí byla zhotovena kamenná posedová zídka s dubovou fošnou, která vybízí k posezení a odpočinku. Úpravu zjemňují měkké křivky keřových záhonů. V prostoru byl vysazen jeden velký strom – Lípa srdčitá a kvetoucí keře, které prostor kolem zvoničky zjemňují. Tímto vznikl velmi pěkný prostor pro setkávání občanů, ať už při bohoslužbách, ale také i při setkání občanů, odpočinek turistů, kteří tento turistický cíl na Maršově stále více vyhledávají.
Zdroje financování
Obnova památky byla provedena z rozpočtu města Uherský Brod. Celkové náklady na Parkovou úpravu okolí památky činily 515.436,80 Kč (cena vč. DPH). Realizaci tohoto projektu provedlo město pouze z vlastních zdrojů.
Závěrečný komentář a stručné zdůvodnění přihlášky.
Do soutěže Památka roku 2022 přihlašujeme tuto Parkovou úpravu kolem zvoničky Maršov, přestože se nejedná přímo o opravu památky. Provedení parkové úpravy ale má velký význam pro zviditelnění zvoničky na Maršově. Po období útlumu turistického ruchu dochází stále více k tomu, že občané města Uherského Brodu a okolních obcí navštěvují více kulturní památky a památky místního významu ve svém okolí. Proto město Uherský Brod přistoupilo k tomu, že návštěvníkům vytvoří příjemné prostředí kolem památek, aby se zde občané i návštěvníci cítili dobře.