Vyhledávání

Pivovar Pšovka - Mělník

po1

Nově zrekonstruovaný původně barokní pivovar z řádu augustiniánů se nachází v Mělníku ve Středočeském kraji. Pivovar byl součástí tamního kláštera ze 13. stol. V roce 2019 zakoupili areál kláštera s pivovarem nadšenci do historie, majitelé Lukáš Drásta a Tomáš Eckschlager. Budova kláštera prošla náročnou rekonstrukcí v letech 2020-2021 a byla upravena pro potřeby nového domova pro seniory Senlife. Během rekonstrukce zaznamenali majitelé poptávku seniorů po samostatném bydlení s možností objednání pečovatelské služby. Proto další rekonstrukce objektu pivovaru byla jen otázkou času. Budovu z roku 1644 historicky vlastnila církev, rod Lobkowiczů a také znárodnil stát a necitlivě přestavěl pro zámečnické učně. Posledních 20 let objekt silně chátral. Rekonstrukce byla obtížná, ale podařilo se zachránit zbytky památkově chráněné dvoukřídlé budovy, která je výjimečná svým zdobným barokním štítem s volutami. Mansardová střecha, která je dominantou objektu, byla citlivě a po dohodě s památkovou péčí doplněna o vikýře, které umožnily zobytnění podkroví. Aktuálně zde našlo nový domov na 30 seniorů, kteří navštěvují i sousední klášterní zahradu, kde se nachází zoo koutek, bio zahrádky, domácí kino s kavárnou. Opět se potvrdilo, že rekonstrukce zchátralých památek má smysl.


Roku 1644 byl na Pšovce vystavěn barokní pivovar při konventu řádu augustiniánů. Výdělky z prodeje piva pomáhaly financovat klášterní komunu. Po následných soudních sporech s měšťanským pivovarem v Mělníku, ale došlo k zákazu vaření piva a následně byl pivovar přestavěn k hospodářským účelům. Po zrušení konventu v roce 1789 byl objekt prodán rodu Lobkowiczů, kteří z areálu řídili svá mělnická panství. V roce 1948 byl objekt znárodněn a v 60. letech 20. století byl velmi necitlivě a narychlo přestavěn na dílnu pro zámečnické učně. V rámci této přestavby došlo k zasypání a rozboření části suterénu. Od devadesátých let minulého století objekt chátral. Ke konci devadesátých let dochází k propadu části mansardové střechy a silnému zatékání. Objekt se také pravidelně stává útočištěm vandalů a bezdomovců. V roce 2019 byl areál zakoupen novým vlastníkem (společností Senlife), která v letech 2020–2021 obnovila sousední budovu kláštera. V letech 2021–2022 došlo k rozsáhlé rekonstrukci budovy pivovaru, která nově slouží jako komunitní dům pro seniory se službami.

 

Tato památkově chráněná dvoukřídlá budova je výjimečná svým zdobným barokním štítem s volutami, který se obrací k sousední budově konventu. Mansardová střecha, která je dominantou objektu, byla citlivě a po dohodě s památkovou péčí doplněna o vikýře, které umožnily zobytnění podkroví. Obnova fasády proběhla na podkladech získaných zevrubným restaurátorským průzkumem ze strany památkového ústavu.

 

Využití objektu

 

Objekt v současné době slouží jako komunitní dům pro seniory s apartmánovým typem bydlení. Aktuálně zde našlo nový domov na 30 seniorů, kteří zde mají dostatek prostoru pro soukromí, ale i společenské vyžití. Apartmány jsou vybaveny vlastní koupelnou s toaletou, polohovacími lůžky a kuchyňskou linkou. Hlavní společenský prostor je umístěn v podkroví, kde je zachována odhalená konstrukce krovu, která působí vzdušně a útulně. V suterénu v bývalém ležáckém sklepu, je do budoucna plánován prostor pro vodoléčbu. V apartmánu mohou bydlet i zcela imobilní senioři. Celý objekt je totiž bezbariérový – přístupný výtahem, který je zakomponován ve středové části objektu, takže se nijak pohledově neuplatňuje.

V objektu se zachovalo větší množství původních prvků. Jedná se o pískovcové překlady. Původní jsou i iluzivní malby mříží, či historické datace na stěnách. V rámci náročného obnovení suterénu, při kterém bylo nutno vykopat více než 1000 tun sutin a odpadu, byly nalezeny původní pilíře kleneb. Tyto jsou v jednotlivých apartmánech zachovány a prezentovány, což velmi příjemně pozvedlo vizuální úroveň ubytování.

 

Zdroje financování

 

Objekt je financován vlastními zdroji vlastníka a komerčním bankovním úvěrem od společnosti Equa Bank (nyní Raiffeisenbank). Celkové náklady projektu činily 50 mil Kč. Projekt původně počítal se zapojením do programu komunitních domů pro seniory. Z důvodu dotačních škrtů však program nebyl vypsán.Vzhledem k tomu, že hrozilo akutní zřícení objektu, bylo rozhodnuto, že projekt bude realizován i bez dotačního titulu. Aktuálně je projekt ekonomicky soběstačný a nevyžaduje žádné provozní dotace.

 

Komentář a zdůvodnění přihlášky

 

Po zkušenosti s vydařenou rekonstrukcí augustiniánského kláštera, jsme se vrhli i na sousední budovu pivovaru, ve kterém jsme vytvořili komunitní dům pro seniory se službami. Vyslyšeli jsme pobídku z řad seniorů, kteří se ještě necítí na odchod do domova pro seniory, ale zároveň chtějí žít v soukromí se zárukou dostupnosti sociálně-zdravotní péče, i v případě zhoršení zdravotního stavu. Zároveň chtějí najít nové přátele a v důchodu smysluplně trávit volný čas. Areál pivovaru se nabízel hned od začátku jako dobrá alternativa, neboť je v bezprostřední blízkosti kláštera a zároveň s ním sdílí rozhlehlou zahradu, kde mohou obyvatelé pivovaru příjemně posedět, zajít si do místní kavárny, navštívit zoo koutek, zahradničit aj. Jsme rádi, že se pivovar rychle zaplnil a již dneska vidíme, že naše rozhodnutí bylo správné. Zároveň vnímáme i pozitivní odezvu od sousedů, zástupců města Mělníka i Středočeského kraje, církevních spolků, místních živnostníků a milovníků historie, kteří chválí celkově vydařenou vizuální proměnu zchátralého místa a fandí nám. My naopak s pokorou přijímáme pozitivní zpětnou vazbu a o to více dbáme na poskytování kvalitních služeb nejen pro naše seniory, ale i pro veřejnost.

Zároveň se snažíme vlastním příkladem motivovat k tomu, že nemusíme stavět cíleně nové budovy na zelené louce a zbytečně tak zastavovat zemědělskou půdu, ale můžeme využít to, co zde po staletí již stojí a dobře sloužilo. Tento přístup je nejen udržitelný, ale zejména přináší i společenský prospěch dané lokalitě.

Památky jsou jakousi vizuální značkou daného místa a utváří jeho charakter, obnova kláštera a následně i pivovaru jsou toho důkazem, proto si myslíme, že jsme vhodnými adepty na udělení ceny Památky roku 2022, která možná změní pohled některých lidí, měst či firem na možnosti a využití zchátralých historických budov s nezaměnitelným geniem loci. Věříme, že záchranou památek udržujeme i naši kulturu a respekt k historii. Aktuálně je konverze starých historických budov a brownfieldů celosvětový trend.

Velmi často je nedostatek dotačních titulů uváděn, jako zásadní problém při obnově historických budov a je tím obhajováno proč jsou odsouzeny k chátrání. My však věříme, že pouze ekonomicky soběstačný objekt může být trvale udržitelný, a tak v našich projektech vždy myslíme na zajištění provozních příjmů, které nejsou závislé na dotacích. Dotace na výstavbu jsme tak schopni nahradit komerčním úvěrem, který je z provozních přebytků splácen. Zároveň je však bydlení dostupné pro širokou řadu seniorů a není dražší než v jiných obdobných zařízeních, které jsou unifikované a bez duše.

Celou obnovu pivovaru jsme zvládli bez přijetí jakékoliv dotace a dokázali tak, že dobrý projekt obnovy historické budovy může být realizován i bez státní či jiné finanční podpory. Věříme, že na podobné případy by mělo být poukazováno a měly by dostat prostor ve veřejné debatě. Takovou debatu může právě ocenění v soutěži památka roku vyvolat. Doufáme, že se nám podaří tímto příkladem inspirovat i další majitele historických budov k jejich obnově.

 


Pivovar Pšovka - Mělník

pred5

pred5

 
pred4

pred4

 
pred3

pred3

 
pred1

pred1

 
pred2

pred2

 
po4

po4

 
po3

po3

 
po1

po1

 
po5

po5

 
 
Vytvořeno 13.1.2023 16:42:09 - aktualizováno 13.1.2023 17:21:51 | přečteno 34x | kveta.vitvarova