Vyhledávání

TOP týden 2014 - Uherské Hradiště

13. až 21. června 2014

 

Pátek 13. června

Staňte se součástí mezinárodního ekologického festivalu

V případě, že přijedete do Uherského Hradiště v odpoledních hodinách, můžete si zde připomenout časy, kdy „řemeslníci byli fortelní, obchodníci solidní a ceny mírné“ na interaktivní výstavě Zlaté dno aneb Po stopách řemesel a průmyslu na Uherskohradišťsku, připravené v rámci Mezinárodního dne archivů (www.uherske-hradiste.mza.cz). Ze zajímavých prostor františkánského kláštera se pak posuňte do Klubu kultury na vernisáž výstavy s názvem Voda. Soubor fotografií od Václava Ulče je jednou z doprovodných akcí 24. ročníku mezinárodního filmového festivalu Týká se to také tebe. Tato přehlídka angažované tvorby je nejenom setkáním odborníků, ale i příležitostí pro všechny velké i malé „ekology“ zapojit se v průběhu celého víkendu do spousty zajímavých aktivit (www.tsttt.cz). Víc o těchto akcích, ale i o všem jiném, co vás bude zajímat, se dozvíte v Městském informačním centru Uherské Hradiště (www.uherske-hradiste.cz). Navečer se projděte podél řeky Moravy až k Přístavu Staré Město na Baťově kanálu. Pochutnáte si zde na rybích specialitách a můžete si i zazpívat společně s country sestavou Amalgam nebo Štrúdl (www.pristavstaremesto.cz).

Sobota 14. června

Přijměte pozvání na staroměstskou Zahradní slavnost

Dopoledne můžete začít v uherskohradišťských Smetanových sadech, které se překvapivě změní v Pohádkový les (www.ddmsikula.cz). Vy i vaše drobotiny se určitě pobavíte na několika zastaveních s pohádkovými postavami. Pak vyrazte směrem na Staré Město, právě tam se totiž bude pro širokou veřejnost konat Zahradní slavnost v retro stylu 80. a 90. let.

V areálu jedné z nejvýznamnějších firem na zpracování odpadů se podivíte nad originalitou exponátů zdejší Kovozoo nebo se potěšíte výhledem z majáku Šrotík (www.recgroup.cz). Na zpáteční cestě nemiňte Památník Velké Moravy, přes příběh Mojslava se dozvíte vše důležité o této etapě našich dějin (www.slovackemuzeum.cz).

Odpoledne se vraťte na Palackého náměstí, kde je u kaple sv. Šebestiána sraz na prohlídku města. Za památkami a historií královského města Uherské Hradiště vás povede ten nejlepší místní průvodce. Náročný den vám pak doporučujeme ukončit v Galerii slováckých vín (www.galerieslovackychvin.cz) nebo v některé z dalších příjemných vinoték při číši lahodného moku (www.uherske-hradiste.cz).

Neděle 15. června

Zajeďte si „Do Blatnice k vinařovi“

Ale dřív, než ochutnáte místní speciální odrůdu Blatnický Roháč u některého ze zdejších vinařů (www.vinariblatnice.cz), nesmíte vynechat návštěvu Blatnice pod Sv. Antonínkem. Právě tuto neděli se tam totiž koná Hlavní pouť ke cti svatého Antonínka, světce, který byl mimo jiné i patronem cestujících. Ojedinělou atmosféru tohoto významného poutního místa Slovácka si můžete vychutnat už od dopoledních hodin (www.antoninek.cz).

Cestou za vinařem do vinného sklípku se nezapomeňte zastavit v Blatnickém muzeu (www.obecblatnice.cz), kde se potěšíte pohledem na krásu a rozmanitost lidových krojů a tradičních hospodářských pomůcek. Na zpáteční cestě navštivte centrum Uherského Ostrohu. Na zámku jsou kromě vinotéky i další zajímavé prostory ( www.uhostroh.cz). Den můžete zakončit odpočinkem na přírodním koupališti Albatros  (www.albatrosonv.cz) nebo v golfovém rezortu Jezera ( www.gcuh.cz) v Ostrožské Nové Vsi.

Pondělí 16. června

Vnořte se do rozjímavého ticha chřibských lesů

Nazujte pohodlné boty a vydejte se do lesů k zřícenině gotického hradu Cimburk (www.cimburk.eu), o kterou se už dvacet let stará občanské sdružení Polypeje. Cestou budete míjet skalisko Kozel, místo vyhledávané i horolezci. Nezapomeňte navštívit Hradisko sv. Klimenta  - významné místo spojené s historií Velké Moravy a nyní vyhledávané poutní místo (www.klimentek.cz). V údolí pod těmito památkami najdete osvěžení u přehrady v Osvětimanech nebo na koryčanském koupališti. Za návštěvu rozhodně stojí také barokní hřbitov ve Střílkách (www.baroknihrbitovstrilky.cz), národní kulturní památka evropského formátu. Vaše děti pak určitě ocení zastávku na nedaleké Stupavě. Na zdejším oválu nebo slalomové dráze se s chutí vydovádějí na šlapacích kárách (www.stupava.cz). Pro zklidnění před spaním je přiveďte na uherskohradišťské Mariánské náměstí, kde v rámci akce Hradišťské sluníčko (www.knihovnabbb.cz) budou probíhat až do pátku „živé“ večerníčky v podání herců Slováckého divadla.

Úterý 17. června

Nasedněte na kolo …

…a zajeďte si do Vlčnova, v roce 1968 se zde natáčel Kunderův Žert. Vlčnov se ale proslavil hlavně 200letou tradicí Jízdy králů, která se pyšní zápisem na seznamu UNESCO. Letos si Vlčnovjané připomínají 750. výročí první písemné zmínky o své obci a rádi vás zde přivítají (www.vlcnov.cz). Pokud se na prohlídku vydáte po malém okruhu, uvidíte převážně ukázku tradičního lidového bydlení, v rámci velkého okruhu se dostanete až k vinohradům. Najdete zde nejrozsáhlejší soubor památkově chráněných vinohradnických staveb v České republice. Po dohodě se můžete podívat dovnitř některé z vlčnovských búd a využít pohostinnosti místních vinařů. Pak vystoupejte na Hraběcí, jednu z šesti dřevěných rozhleden mikroregionu Východní Slovácko, pohladí vás panorama Bílých Karpat (www.vychodnislovacko.eu). Po cestě z Kojin zamiřte ještě do Muzea lidových pálenic, stálá expozice podomácké výroby destilátů na moravsko-slovenském pomezí je svého druhu jedinečná (www.slovackemuzeum.cz).

Po návratu si nenechte ujít představení oživené virtuální prohlídky města z roku 1670 a noční prohlídku města s průvodcem Tajuplné Hradiště.

Středa 18. června

Vychutnejte symbiózu historie a přírody

Vydejte se na severozápad a v obci Modrá se pomyslně vrátíte v čase, až do doby Velkomoravské říše. Najdete tu základy i rekonstrukci jednoho z nejstarších kamenných kostelů na našem území a také Archeoskanzen, který názorně ukazuje život opevněného velkomoravského sídliště v 9. století (www.archeoskanzen.cz). V jeho těsném sousedství můžete nahlédnout pod vodní hladinu v unikátním objektu Živá voda (www.zivavodamodra.cz). Z podvodního tunelu pohlédnete z očí do očí i docela velkým rybím kouskům, třeba vyze velké. Co by kamenem dohodil je pak Velehrad s areálem cisterciáckého kláštera s bazilikou. Neopomeňte návštěvu místních expozic a nově zpřístupněného lapidária. Vaše děti se zde dozví, jestli „byli mniši tiší“ nebo „co, kde a jak v kostele“ (www.velehradinfo.cz). Po cestě na hrad Buchlov (www.hrad-buchlov.cz) se ještě zastavte v zajímavých prostorách Muzea tupeské keramiky (www.muzeum-keramiky.cz) a projděte se zahradou zámku v Buchlovicích (www.zamek-buchlovice.cz). Závěr náročného dne vám zpříjemní harmonie studentského pěveckého sboru Viva la musica a jeho hostů na Kolejním nádvoří v Uherském Hradišti (www.kkuh.cz).

Čtvrtek 19. června

Nechte se unášet proudem vody i temperamentem malých folkloristů

Dopoledne si dopřejte hrátky s vodou. Zvažte, jestli vás víc láká plavení po Baťově kanálu (www.batacanal.cz), v roli kapitána člunu či hausbotu nebo raději využijete plavecké bazény, vodní atrakce, sportoviště a wellness centrum uherskohradišťského Aquaparku. Vyřádit se zde můžete na jednom z nejdelších českých tobogánů. Odpoledne se vydejte do centra Uherského Hradiště, kterým bude procházet slavnostní krojovaný průvod v rámci zahájení mezinárodního dětského folklorního festivalu Kunovské léto. Soubory z různých koutů světa se pak představí vystoupeními na Masarykově náměstí (www.oskunovjan.cz). V podvečer si nenechte ujít ve Slováckém muzeu komentovanou prohlídku zbrusu nové multimediální expozice Slovácko, která vznikla při příležitosti 100. výročí založení této významné kulturní instituce (www.slovackemuzeum.cz). A jestliže jste nestihli noční prohlídku Tajuplné Hradiště v úterý, máte dnes večer další příležitost nechat se zasvěceně provést místy, kudy kráčela historie.

Pátek 20. června

Navštivte lázně a projeďte se na koni

A co tak dnes vyzkoušet medovou, čokoládovou nebo havajskou masáž? Nebo se nechat hýčkat některou z dalších exkluzivních procedur, nabízených v lázních Leopoldov (www.lazneleopoldov.eu) na Smraďavce. Nepolekejte se nevábného názvu této lokality, který vznikl od typického odéru léčivé sirnaté vody. Určitě se vám zde zalíbí. Půvabné okolí a krásné trasy pro procházky i túry, navíc možnost koupání nejen na koupališti, ale i přírodní vodě přehrady Nad Sovínem, to jsou důvody, proč tento kout blíže poznat. Chcete-li se nechat svézt na koňském hřbetě, navštivte nedaleký ranch Nevada (www.ranch-nevada.cz), nebo farmu Na Haldě v Boršicích (www.haldaborsice.cz), kde si užije jak zkušený koňák, tak i jezdecký nováček. Pokud zrovna nevyjde počasí, Na Haldě si navíc můžete zahrát na dvou bowlingových drahách. Kdyby se Vám zastesklo po aktivně prožitém dni ještě po kultuře, zajeďte si na zámek Ořechov (www.zamekorechov.cz). Herci zlínského Městského divadla zde předvedou Představení pod hvězdami.

Sobota 21. června

Užijte si sváteční atmosféru sobotního dne

Po ránu se vydejte na Masarykovo náměstí, kde se sjedou řemeslníci z širokého okolí, aby vám na Svatojánském jarmarku nabídli nejenom své výrobky z tradičních materiálů, ale i regionální dobroty. K neopakovatelným zážitkům přispějí i malí tanečníci Národní přehlídky dětského verbuňku, která se zde odehraje (www.kunovskeleto.cz). Před paprsky slunce se pak můžete ukrýt do prostor bývalé jezuitské koleje. V expozicích Slováckého centra kultury a tradic se seznámíte s dějinami královského města Uherské Hradiště (www.slovackemuzeum.cz) a taktéž s tvorbou významného slováckého malíře Joži Uprky (www.jozauprka.cz). Barokním kostelem sv. Františka Xaverského vás provede zasvěcený průvodce v rámci projektu Otevřené brány. Odpolednese v Galerii Slováckého muzea nezapomeňte potěšit pohledem na výtvarné umění se slováckými kořeny a vyslechnout zasvěcený komentář k aktuální výstavě k 160. výročí vzniku Babičky Boženy Němcové. Večer se můžete zúčastnit premiéry hry Cena facky aneb Gottwaldovy boty ve Slováckém divadle (www.slovackedivadlo.cz) nebo vystoupení lidových souborů v přírodním areálu v Kunovicích.


Vytvořeno 13.3.2014 12:21:39 | přečteno 3726x | kveta.vitvarova