Vyhledávání

TOP týden 2014 - Prachatice

Více informací na: www.kisprachatice.cz nebo www.prachatice.eu

Kulturní a informační služby města – Infocentrum Prachatice

Tel.: + 420 388 607 574, Fax: + 420 388 312 563

infocentrum@prachatice.eu nebo infocentum2@prachatice.eu

Otevírací doba:

Po – Pá: 8:00 – 17:00

 

22.6.2014 – Prachatice

Toto historické město, nazývané také jako „brána do srdce Šumavy“ nebo „perla na Zlaté stezce“, bylo založeno na přelomu 13. a 14. století na tzv. Zlaté stezce.  Největší rozkvět zažilo město v 16. století, kdy mu přinášel bohatství především obchod se solí.

Historické jádro města si uvnitř prstence dvojitých městských hradeb uchovalo dodnes svou renesanční podobu. Díky tomu bylo v roce 1981 vyhlášeno městskou památkovou rezervací a v roce 2002 získalo ocenění Historické město roku 2002.

Za zhlédnutí stojí řada renesančních měšťanských domů, jako je: Nová a Stará radnice, Rumpálův dům, Bozkovského dům, Sittrův dům, Knížecí dům, Heydlův dům a další. Dominantou města je bezesporu Kostel sv. Jakuba Většího z jehož vyhlídkové věže je překrásný výhled na celé město. Za povšimnutí stojí i skvěle dochovaný hradební systém s jehož historií Vás seznámí Naučná stezka Prachatické hradby.

Návštěvníci by neměli vynechat prohlídku Prachatického muzea, Muzea české loutky a cirkusu, Muzea krajky, Galerie Dolní brána nebo Kulturního centra O.H.Hajeka.

Více informací na: www.kisprachatice.cz nebo www.prachatice.eu

Kulturní a informační služby města – Infocentrum Prachatice

Tel.: + 420 388 607 574, Fax: + 420 388 312 563

infocentrum@prachatice.eu nebo infocentum2@prachatice.eu

Otevírací doba:

Po – Pá: 8:00 – 17:00

23.6.2014 - Libín a okolí

V nadmořské výšce 1096 m.n.m se na vrcholu Libína, nejvyšší hoře Šumavského podhůří, nachází 27 m vysoká kamenná rozhledna válcového tvaru postavená roku 1883. Z rozhledny lze spatřit město Prachatice, velkou část Šumavy, Novohradské hory, Českobudějovickou pánev, horu Kleť, Písecko, Strakonicko a Brdskou vrchovinu. Za dobré viditelnosti je možné dohlédnout dokonce i na Alpy. Rozhledna je otevřena celoročně.

V bezprostřední blízkosti se nachází Lanový park nabízející 5 překážkových tras, adrenalinovou věž a dětský lanový park pro nejmenší návštěvníky uprostřed. To vše uprostřed nádherné přírody.

Další info: www.adrenalin-libin.cz

Nedaleko Libína se nachází malá obec Křišťanovice, která je ideálním výchozím místem na výlet ke zřícenině hradu Hus. Nejstarší písemná zmínka o hradu pochází z roku 1341, kdy byl založen k ochraně nově vznikajících osad v okolí Záblatí. V roce 1441 byl hrad pobořen a vypálen a stal se opuštěnou zříceninou. V blízkosti zříceniny se nachází nejvýše položený rybník v ČR s rašelinovým dnem, ve kterém je možné se v létě vykoupat.

24.6.2014 – Zámek Kratochvíle a Archeopark Na Jánu

Tento vodní zámek byl vybudován podle vzoru italských zahradních vil. Měl sloužit jako místo pro radost, pro odpočinek a pro konání velkolepých šlechtických zábav. Tento rožmberský renesanční zámek se nachází nedaleko města Netolice. Jeho součástí je hlavní budova tzv. Vila, překrásná renesanční zahrada s vodním příkopem a Kostel Narození Panny Marie.

Více informací na: www.zamek-kratochvile.cz 

První jihočeská archeologická památka, prezentovaná moderní formou přímé rekonstrukce, která je zaměřena především na málo známé období raného středověku českých dějin. Archeopark se nachází na akropoly starého přemyslovského hradu Netolice, která byla jedním z hlavních center knížecí přemyslovské správy jižních Čech od 10. do poloviny 13. století. 

Více informací na: www.archeopark-netolice.cz

25.6.2014 – Vimperk – zámek a pivovar

Zámek Vimperk  byl založen na místě staršího hradiště zvíkovským purkrabím Purkartem z Janovic (Vrchotových) ve 2. polovině 13. století. V současné době jsou v Horním zámku výstavní prostory a depozitáře místního muzea, které spadá pod Národní park Šumava.

Více informací na: www.vimperk.cz a www.npsumava.cz

Šumavský pivovar navazuje na tradici vaření piva ve Vimperku, která se datuje již od dob založení Vimperského hradu a zámku ve 13. století a která byla přerušena v roce 1967.  Po domluvě je možná prohlídka pivovaru s odborným výkladem, účast na vaření piva nebo i uvaření vlastního piva.

Další informace na: http://www.sumavskypivovar.cz/

26.2014 – Hrad Helfenburk + Vodňany + Lomec

Romantická zřícenina gotického hradu založeného v první polovině 14. století Rožmberky nedaleko obce Bavorov. Svou rozlohou 1,27 ha patří mezi největší zříceniny v České republice. 

Více informací na: http://www.helfenburk.estranky.cz/

Město Vodňany vzniklo jako osada u zlatonosných rýžovišť na rozhraní 12. a 13. století. Vodňany se mohou pochlubit zachovaným kolonizačním půdorysem s rozlehlým čtvercovým náměstím, středověkými městskými hradbami, obrannými baštami a vodním příkopem. Dominantou historického středu města se zachovanými měšťanskými domy, starým mostem s barokní sochou sv. Jana Nepomuckého, památníkem Petra Chelčického, sochou Jana Žižky a alegorií Svobody od předního českého sochaře Josefa Kvasničky, je kostel Narození Panny Marie.

Více informací na: www.vodnany.cz

Krásné a vzácné jihočeské mariánské poutní místo, ukryté uprostřed lesů. Tím nejvzácnějším, co Lomeček ukrývá, ale také nabízí je poutní svatyně s milostnou soškou Panny Marie.  Poutní areál  doplňuje venkovní oltář, Meditační zahrada Panny Marie, křížová cesta a nedaleký hřbitov.

Více informací na: www.lomec.cz

27.-28.6.2014– Slavnosti solné Zlaté stezky – TOP AKCE

Ve dnech 27. – 28. června 2014 se v malebném městě v Šumavském podhůří uskuteční již XXIV. ročník Slavností solné Zlaté stezky.

Dvoudenní městské slavnosti v duchu renesance připomínají význam středověké obchodní stezky pro město. Centrum města se stane historickým tržištěm a ožije průvody v kostýmech, produkcemi šermířů, kejklířů, divadlem, vystoupeními hudebních skupin a zahraničních souborů z partnerských měst.

Hlavními hosty letošního ročníku jsou Helena Vondráčková, skupina Mandrage a Backwards.

Další info:www.kisprachatice.cz nebo www.prachatice.eu


Vytvořeno 24.4.2014 13:47:36 | přečteno 3863x | kveta.vitvarova