Vyhledávání

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj je místem dvou turistických regionů. Každý je jiný, ale každý má své osobité kouzlo. Je vhodným místem pro milovníky hor, cykloturistiky a historických, technických i přírodních památek. Nejvýznamnější z hlediska národopisného je oblast Hané, z hlediska aktivního odpočinku pak pohoří Jeseníků. Přirozeným centrem regionu je město Olomouc. Nejvýznamnější památkou je zde sloup Nejsvětější Trojice, jež je zapsán na seznamu UNESCO. Pro milovníky historie jsou otevřeny brány hradů, zámků, zřícenin a muzeí, sportovcům se nabízí bohatá síť cyklotras či množství sjezdovek. Odpočinout si můžete v několika vyhlášených lázeňských centrech. 

Střední Morava „srdce a brány dokořán“

Úrodná oblast rozkládající se převážně podél řeky Moravy je půvabný kraj, nazývaný již od 16. století Haná. Vyznačuje se bohatými kulturními tradicemi a folklórem. Nejznámější jsou slavnosti v Prostějově a Tovačově, či Jízda králů v Doloplazech a Kojetíně. O životě Hanáků se můžete dozvědět více v Hanáckém skanzenu v Příkazech. Bohatou historii regionu rovněž dokládá množství hradů, zámků a zřícenin. Vždyť kdo by neznal pohádkový hrad Bouzov? Nové poznatky načerpáte také v muzeích či galeriích. Zpřístupněný Arcibiskupský palác, sbírky v Arcidiecézním muzeu, v Muzeu kočárů v Čechách pod Kosířem nebo Vlastivědném muzeu v Olomouci jsou opravdovou raritou. Střední Morava je také protkána hustou sítí cyklotras, které vás zavedou do malebných měst a vesniček. Vodní radovánky nabízejí akvaparky, přírodní koupaliště i jízda na raftech. Region má ovšem tajemná a zajímavá místa také v podzemí, což dokazuje hned několik zpřístupněných jeskynních systémů. A protože po dni plném poznávání si každý zaslouží něco dobrého k snědku, ochutnejte jedinečné Olomoucké tvarůžky a zapijte je místním pivem. Večer se už jenom nechte hýčkat v jedněch z vyhlášených lázní a užívejte si tu pohodovou atmosféru.

Jeseníky s podhůřím „horský ráj v létě i v zimě“

Turistický region Jeseníky je horskou oblastí, pro kterou je typická čistá příroda a hluboké lesy. Romantiku hor podtrhují mechová jezírka, vysoká skaliska, mohutné vodopády a louky, které jsou v létě oázou klidu a v zimě slouží jako sjezdovky pro lyžování. Jeseníky jsou s turistikou spojovány již od 19. století, kdy zde začaly vyrůstat první horské chaty a rozhledny. Mimo krásné krajiny však můžete v Jeseníkách obdivovat také historické hodnoty. V muzeích v Jeseníku a Šumperku se seznámíte s historií čarodějnických procesů, o kousek dál se v Ruční papírně ve Velkých Losinách dozvíte, jak se vyráběl papír. A pokud pojedete do Zlatých Hor, můžete si dokonce vyzkoušet rýžování zlata. Naprostým technickým unikátem dnešní doby je Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, která byla v roce 2011 vyhlášena veřejným hlasováním největším divem Olomouckého kraje. Příznivé klima a prameny Priessnitzových léčebných lázní, či termální voda ve Velkých Losinách jistě poskytnou tu správnou regeneraci vašemu tělu.

Vytvořeno 17.5.2016 15:36:24 | přečteno 1736x | kveta.vitvarova