Vyhledávání

Dolní Chabry

Dolní Chabry

Náš románský kostelík Stětí svatého Jana Křtitele v Dolních Chabrech je sám o sobě evropské dědictví. Každým rokem v září na EHD probíhají uvnitř kostela přednášky s odborníky – kunsthistoriky, archeology. Areál kostela ožívá vždy novým příběhem na nové téma, aby se program jednak slučoval s historií samotné obce či kostela a též odpovídal i tématu EHD.
Oblíbeným se na akcích stalo např. psaní husím brkem, jednoduché tkaní a předení, ukázky pokrmů našich předků, odívání, umění a architektury. Vždy připravujeme hravé „doplňovačkyna dané téma. Nejen malí chlapci, ale i dospělí muži, mají v krvi obdiv ke zbraním, brnění, lukostřelbě a tak zde bývá zastoupeno i středověké bojové umění.

Tento rok, jelikož oslavujeme záznam o obci z roku 1410, zopakujeme téma středověku. Vedle přednášek od archeologů Zdeňka Dragouna a Michala Trymla, bude připraven bohatý program pro děti, nebude chybět ukázka středověkých zbraní a dobová hudba. Návštěvníci z kostela, běžně uzavřené památky, zatím odcházeli vždy spokojeni. Také my, organizátoři akce v Chabrech, máme dobrý pocit, že se nám daří příjemnou formou zviditelňovat historickou pamětihodnost obce.


Vytvořeno 5.6.2020 11:33:51 - aktualizováno 5.6.2020 11:38:38 | přečteno 919x | lenka.hornova